Alvar Fjällberg 1933-1992, Åre
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Längd inklusive slida: 22,5 cm
Längd kniv: 19,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Alvar Fjällberg All-bone knife Sami craft from the 20th century
Made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed.
Length including sheath: 22.5 cm
Knife length: 19.5 cm
Condition report: No remarks
8 400 SEK | 2024-02-15 16:33 |
8 200 SEK | 2024-02-15 17:10 |
6 400 SEK | 2024-02-15 15:47 |
5 000 SEK | 2024-02-08 00:25 |
4 600 SEK | 2024-02-12 12:10 |
3 800 SEK | 2024-01-25 12:28 |
3 800 SEK | 2024-02-06 20:55 |
550 SEK | 2024-02-06 19:58 |
150 SEK | 2024-02-06 13:07 |
100 SEK | Startpris |