Lars Pirak 1932-2008, Jokkmokk.
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Signerad: Lars Pirak
Längd inklusive slida: 12 cm
Längd kniv: 11,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Lars Pirak Half horn knife Sami craft from the 20th century
Made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.
Signed: Lars Pirak
Length including sheath: 12 cm
Knife length: 11.5 cm
Condition report: No remarks
3 800 SEK | 2024-02-15 16:29 |
3 600 SEK | 2024-02-15 10:29 |
2 800 SEK | 2024-02-14 10:44 |
2 600 SEK | 2024-02-08 22:54 |
2 600 SEK | 2024-02-12 08:33 |
2 200 SEK | 2024-02-07 07:42 |
2 200 SEK | 2024-02-08 18:06 |
1 900 SEK | 2024-02-07 10:32 |
1 700 SEK | 2024-01-25 12:23 |
1 700 SEK | 2024-02-06 19:26 |
400 SEK | 2024-02-06 11:08 |
100 SEK | Startpris |