Arjeplog, född 1988
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: MPS
Daterad: 2012
Höjd exklusive läderrem: 7 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Mats Petter Sjaggo Match case Sami craft 2012
Arjeplog, born 1988
Made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: MPS
Dated: 2012
Height excluding leather strap: 7 cm
Condition report: No remarks
2 600 SEK | 2024-02-15 14:52 |
2 400 SEK | 2024-02-15 10:16 |
2 000 SEK | 2024-02-09 20:45 |
1 500 SEK | 2024-02-07 20:23 |
1 500 SEK | 2024-02-08 18:07 |
1 300 SEK | 2024-01-25 12:16 |
1 100 SEK | 2024-02-07 14:19 |
700 SEK | 2024-02-06 19:54 |
100 SEK | Startpris |