Nedre Soppero.
Tillverkad av läder och graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: NP
Längd inklusive slida: 21 cm
Längd kniv: 18 cm
Konditionsrapport: Mindre glipa i ett av skaftens mellanlägg (1 mm), inga övriga anmärkningar
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Nils Per Partapuoli Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Lower Soppero
Made of leather and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed: NP
Length including sheath: 21 cm
Knife length: 18 cm
Condition report: Small gap in one of the shaft spacers (1 mm), no other remarks
3 000 SEK | 2024-02-15 17:57 |
2 800 SEK | 2024-02-15 17:55 |
1 800 SEK | 2024-02-13 12:09 |
1 700 SEK | 2024-02-15 13:30 |
1 400 SEK | 2024-02-05 15:14 |
1 200 SEK | 2024-02-10 09:49 |
1 000 SEK | 2024-02-09 07:45 |
700 SEK | 2024-02-07 23:13 |
500 SEK | 2024-02-07 22:28 |
150 SEK | 2024-02-07 22:20 |
100 SEK | Startpris |