Kaitum
Kåsa tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: MF
Längd: 20,5 cm
Bredd: 13,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Magnus Fankki Cup / Guksi Sami handicraft from the 20th century
Kaitum
Case made of leather, birch and engraved reindeer horn in stylized decor
Monogram signed: MF
Length: 20.5 cm
Width: 13.5 cm
Condition report: No remarks
2 400 SEK | 2024-02-15 11:51 |
2 200 SEK | 2024-02-10 23:31 |
2 000 SEK | 2024-02-09 00:22 |
1 900 SEK | 2024-01-27 23:42 |
1 300 SEK | 2024-02-07 14:22 |
1 000 SEK | 2024-02-06 21:18 |
100 SEK | Startpris |