Martin Kuorak född 1940, Jokkmokk.
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: MK
Längd inklusive slida: 23,5 cm
Längd kniv: 20 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Martin Kuorak Half-horn knife Samicraft from the 20th century
Martin Kuorak born 1940, Jokkmokk
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed: MK
Length including sheath: 23,5 cm
Knife length: 20 cm
Condition report: No remarks
4 000 SEK | 2024-02-07 20:22 |
3 800 SEK | 2024-01-27 13:41 |
2 400 SEK | 2024-02-06 23:08 |
500 SEK | 2024-02-06 20:55 |
100 SEK | Startpris |