Laimoviken, Torneträsk
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad
Höjd: 22 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Johan Gaup Salt bottle Sami craft from the 20th century
Laimoviken, Torneträsk
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed
Height: 22 cm
Condition report: No remarks
2 200 SEK | 2024-02-15 07:23 |
2 000 SEK | 2024-02-05 15:07 |
1 400 SEK | 2024-02-08 21:46 |
1 200 SEK | 2024-02-07 14:21 |
900 SEK | 2024-02-06 23:27 |
100 SEK | Startpris |