Folke Fjällström född: 1940 Jämtland
Samekniv tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: FF
Längd inklusive slida: 19,5 cm
Längd kniv: 16,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Folke Fjällström Half-horn knife Sami Craft 20th century
Folke Fjällström born: 1940 Jämtland
Made of leather & engraved reindeer horn in stylized decor
Monogram signed: FF
Length including sheath: 19.5 cm
Knife length: 16.5 cm
Condition report: No remarks
3 400 SEK | 2024-02-15 17:28 |
3 200 SEK | 2024-02-15 17:15 |
2 600 SEK | 2024-02-15 13:25 |
2 200 SEK | 2024-02-13 20:45 |
2 000 SEK | 2024-02-14 21:08 |
1 600 SEK | 2024-02-07 20:26 |
1 600 SEK | 2024-02-09 17:06 |
1 400 SEK | 2024-01-27 12:56 |
1 200 SEK | 2024-02-07 11:45 |
1 000 SEK | 2024-02-07 11:13 |
550 SEK | 2024-02-06 19:23 |
100 SEK | Startpris |