Torsten Fankki född 1950, Kaitum.
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: TF
Höjd exklusive läderrem: 7,2 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Torsten Fankki Match Case Sami Handicraft from the 20th century
Torsten Fankki born 1950, Kaitum.
Made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: TF
Height without leather strap: 7.2 cm
Condition report: No remarks
4 400 SEK | 2024-02-15 17:28 |
4 200 SEK | 2024-02-15 17:30 |
3 000 SEK | 2024-02-15 16:31 |
2 800 SEK | 2024-02-13 20:45 |
2 400 SEK | 2024-02-08 10:15 |
2 200 SEK | 2024-02-13 07:11 |
1 900 SEK | 2024-01-26 15:51 |
1 100 SEK | 2024-02-06 19:54 |
100 SEK | Startpris |