Valadalen.
Tillverkad av rikligt graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Längd: 17 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Folke Fjällström Helhorn spoon Sami craft from the 20th century
Valadalen
Made of richly engraved bone / horn in stylized decoration.
Monogram signed.
Length: 17 cm
Condition report: No remarks
3 200 SEK | 2024-02-15 17:26 |
3 000 SEK | 2024-02-15 17:25 |
2 600 SEK | 2024-02-15 17:24 |
2 200 SEK | 2024-02-15 17:18 |
1 800 SEK | 2024-02-15 16:09 |
1 500 SEK | 2024-02-14 15:02 |
1 300 SEK | 2024-02-08 17:10 |
1 200 SEK | 2024-02-07 20:24 |
1 100 SEK | 2024-01-26 14:49 |
800 SEK | 2024-02-06 22:56 |
700 SEK | 2024-02-05 22:49 |
100 SEK | Startpris |