Gällivare.
Mjölkstäva tillverkad av björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: LOP
Längd: 27 cm
Konditionsrapport: Möjligtvis ett nagg / mindre materialbortfall på övre kant, osäkert om detta är i tillverkningen eller ej, Inga övriga anmärkningar.
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Lars Olof Parfa Naphie Sami craft from the 20th century.
Gällivare.
Made of birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: LOP
Length: 27 cm
Condition report: Possibly a nick / minor loss of material on the upper edge, uncertain if this is in the manufacture or not, No other remarks.
4 600 SEK | 2024-02-15 17:19 |
4 400 SEK | 2024-02-15 17:11 |
4 200 SEK | 2024-02-15 14:28 |
3 800 SEK | 2024-02-14 16:01 |
3 200 SEK | 2024-02-15 12:36 |
2 600 SEK | 2024-02-13 06:43 |
2 400 SEK | 2024-02-07 12:13 |
1 700 SEK | 2024-01-26 14:32 |
100 SEK | Startpris |