Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: EP
Längd inklusive slida: 24 cm
Längd kniv: 20,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Half Horn Knife "E.P" Samicraft from the 20th century
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: EP
Length including sheath: 24 cm
Knife length: 20.5 cm
Condition report: No remarks
2 800 SEK | 2024-02-15 17:21 |
2 600 SEK | 2024-02-15 12:10 |
2 400 SEK | 2024-02-15 10:17 |
2 200 SEK | 2024-02-14 00:56 |
2 000 SEK | 2024-02-12 12:18 |
2 000 SEK | 2024-02-12 23:32 |
1 700 SEK | 2024-01-26 14:25 |
1 700 SEK | 2024-02-08 18:08 |
1 500 SEK | 2024-02-06 19:11 |
100 SEK | Startpris |