Anna-Lisa Sandberg (f. Pirtsi) 1937-2013
Ett par påsar / pungar i renskinn. Mönster av flerfärgad filt på den ena påsen. Tvinnade remmar.
Signerade: AS
Höjd: 12-13 cm
Bredd: 9,5-10 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, mindre fläckar, inga övriga anmärkningar
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Anna-Lisa Sandberg Sami Craft Doudji 1900s (2 pcs)
Anna-Lisa Sandberg (b. Pirtsi) 1937-2013
Bag / satchet in reindeer leather. Patterned with colored felt on one bag. Twinned laces.
Signed: AS
Height: 12-13 cm
Width: 9.5-10 cm
Condition: Minor age based wear, minor stains, no other remarks
3 200 SEK | 2024-02-15 17:19 |
3 000 SEK | 2024-02-15 17:20 |
2 400 SEK | 2024-02-15 17:17 |
1 900 SEK | 2024-02-14 21:03 |
1 600 SEK | 2024-02-13 16:31 |
1 300 SEK | 2024-02-06 20:01 |
1 200 SEK | 2024-02-06 19:44 |
1 100 SEK | 2024-02-06 19:43 |
600 SEK | 2024-02-06 15:46 |
500 SEK | 2024-02-06 00:14 |
450 SEK | 2024-02-05 17:30 |
100 SEK | Startpris |