Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: MEM
Höjd: 19,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Mikael Eriksson Marsja Salt bottle Sami craft from the 20th century
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: MEM
Height: 19.5 cm
Condition report: No remarks
2 200 SEK | 2024-02-15 17:16 |
2 000 SEK | 2024-02-15 17:02 |
1 900 SEK | 2024-02-15 14:58 |
1 700 SEK | 2024-01-25 12:50 |
1 300 SEK | 2024-02-07 14:19 |
1 000 SEK | 2024-02-06 23:25 |
150 SEK | 2024-02-06 08:00 |
100 SEK | Startpris |