Slöjdare född 1964
Väska / axelväska i tyg. Broderad i mönster med tenntråd på röd, grön, och blå filt. Vävd axelrem.
Signerad: M Enoksson
Daterad: 2011
Höjd: 15,5 cm
Bredd: 17 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, mindre slitage på rem, slitage på inside flärp, inga övriga anmärkningar
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Mariann Enoksson Sami Craft Doudji 2011
Crafter born 1962
Bag / satchet in fabric. Embroidered with patterns with tin on red, green, and blue felt. Woven strap.
Signed: M Enoksson
Dated: 2011
Height: 15.5 cm
Width: 17 cm
Condition: Minor age based wear, minor wear on strap, wear on inside of flap, no other remarks
2 800 SEK | 2024-02-15 17:13 |
2 600 SEK | 2024-02-15 17:06 |
2 400 SEK | 2024-02-15 17:05 |
1 800 SEK | 2024-02-14 21:14 |
1 500 SEK | 2024-02-08 21:26 |
1 400 SEK | 2024-02-07 20:26 |
1 300 SEK | 2024-02-05 17:29 |
1 200 SEK | 2024-02-07 11:01 |
250 SEK | 2024-02-06 21:03 |
150 SEK | 2024-02-06 20:19 |
100 SEK | Startpris |