Lannavaara, Slöjdare född 1980.
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: PSI
Total längd: 22 cm
Längd nålhus: 12,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Per-Stefan Idivuoma Needle House Sami craft from the 21th century
Lannavaara, Craftsman born 1980.
Made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: PSI
Total length: 22 cm
Needle house length: 12.5 cm
Condition report: No remarks
2 600 SEK | 2024-02-15 17:13 |
2 400 SEK | 2024-02-14 22:07 |
2 200 SEK | 2024-02-14 10:07 |
1 800 SEK | 2024-02-09 00:21 |
1 700 SEK | 2024-01-25 12:39 |
1 400 SEK | 2024-02-08 20:13 |
650 SEK | 2024-02-07 21:55 |
550 SEK | 2024-02-06 20:01 |
200 SEK | 2024-02-06 19:27 |
100 SEK | Startpris |