”Ars Moriendi”
Signerad på spännramen: Sven Jonson.
Intygad a tergo: ”Denna målning, betitlad ”Ars moriendi”, är utförd av min fader Sven Jonson Halmstadgruppen, 1979, alltså två år före hans död. Torbjörn Jonson”.
Mått på duk: 80 x 45 cm
Mått inklusive ram: 87 x 52 cm
Sven Jonson 1902‑1981 Oil on canvas
"Ars Moriendi"
Signed on the tension frame: Sven Jonson.
Certified on verso: "This painting, entitled "Ars moriendi", was painted by my father Sven Jonson Halmstadgruppen, in 1979, i.e. two years before his death. Torbjörn Jonson".
Dimensions of canvas: 80 x 45 cm
Dimensions including frame: 87 x 52 cm
Condition report: No remarks
27 000 SEK | 2023-06-21 14:57 |
26 000 SEK | 2023-07-05 22:57 |
5 000 SEK | 2023-06-27 22:07 |
3 000 SEK | 2023-06-26 22:11 |
100 SEK | Startpris |