40220. Karel Appel 1921-2006 Akryl på papper

Komposition.
Akryl på papper uppfodrad på duk.
Signerad: Appel
Daterad: 1975
Proveniens: Eklunds konsthandel, Umeå, Sverige.

Mått på duk: 83 x 68 cm
Totalmått inklusive ram: 96 x 81 cm

Konditionsrapport: Minimala färgsläpp, Slitage på ram, En reva i papperet i bildens vänstra mittre parti, Inga övriga anmärkningar.

Karel Appel 1921-2006 Acrylic on paper
Composition.
Acrylic on paper mounted on canvas.
Signed: Appeal
Dated: 1975
Provenance: Eklunds konsthandel, Umeå, Sweden.

Dimensions of canvas: 83 x 68 cm
Overall dimensions including frame: 96 x 81 cm

Conditional report: Minimal color losses, Wear on frame, A tear in the paper in the left middle part of the picture, No other remarks.

Varunr 40220
Skick Begagnat
SR

1 September 2022 15:05

Utrop 120000-150000 SEK
5% Droit de suite/Följerätt tillkommer för objektet om det överstiger 2865 SEK

82 000 SEK2022-08-19 12:06
80 000 SEK2022-09-01 15:02
70 000 SEK2022-08-27 17:20
150 SEK2022-08-22 20:07
100 SEK Startpris

Webauktion

Slagavgift 80 SEK Ink.moms