Komposition.
Akryl på papper uppfodrad på duk.
Signerad: Appel
Daterad: 1975
Proveniens: Eklunds konsthandel, Umeå, Sverige.
Mått på duk: 83 x 68 cm
Totalmått inklusive ram: 96 x 81 cm
Konditionsrapport: Minimala färgsläpp, Slitage på ram, En reva i papperet i bildens vänstra mittre parti, Inga övriga anmärkningar.
Karel Appel 1921-2006 Acrylic on paper
Composition.
Acrylic on paper mounted on canvas.
Signed: Appeal
Dated: 1975
Provenance: Eklunds konsthandel, Umeå, Sweden.
Dimensions of canvas: 83 x 68 cm
Overall dimensions including frame: 96 x 81 cm
Conditional report: Minimal color losses, Wear on frame, A tear in the paper in the left middle part of the picture, No other remarks.
100 000 SEK | 2022-06-21 09:54 |
98 000 SEK | 2022-06-07 12:28 |
12 000 SEK | 2022-06-20 21:25 |
7 000 SEK | 2022-06-20 20:16 |
100 SEK | Startpris |