Motiv föreställande en dalkulla som arrangerar en bukett med rönnbär
Signerad: Emil Lindgren
Daterad: 1931
Mått på duk: 96,5 x 80 cm
Ramens yttermått: 105 x 98,5 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, viss ojämnhet i duken, inga övriga anmärkningar
Emil Lindgren 1866-1940 Oil on canvas
Motif depicting a dalecarlian hill arranging a bouquet of rowan-berries
Signed: Emil Lindgren
Dated: 1931
Dimensions of canvas: 96.5 x 80 cm
Frame outer dimensions: 105 x 98.5 cm
Condition: Minor age-based wear, some unevenness in the canvas, no other remarks
1 500 SEK | 2022-05-17 12:07 |
1 400 SEK | 2022-05-12 13:35 |
100 SEK | Startpris |