Motiv från Cagnes-sur-Mer, Frankrike.
Signerad: Frisén
Daterad: 1939
Målningen utfördes under Friséns period i södra Frankrike år 1939
Mått bildyta: 59 x 45 cm
Totalmått inklusive ram: 71 x 58 cm
Konditionsrapport: Slitage på ram, Något veckat papper, Åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Vera Frisen 1910-1990 Watercolor on paper
Motif from Cagnes-sur-Mer, France.
Signed: Frisén
Dated: 1939
The painting was carried out during Frisén's period in the south of France in 1939
Dimensions image area: 59 x 45 cm
Overall dimensions including frame: 71 x 58 cm
Conditional report: Wear on frame, Slightly folded paper, Age-based wear, No other remarks.
6 400 SEK | 2022-05-12 13:34 |
6 200 SEK | 2022-05-25 21:57 |
5 000 SEK | 2022-05-16 19:01 |
100 SEK | Startpris |