Folke Fjällström född 1940, Valadalen.
Samekniv tillverkad av läder & rikligt graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Daterad: 1984
Längd: 29 cm
Konditionsrapport: Inga anmärkningar.
Folke Fjällström Half horn knife Sami handicraft from the 20th century
Folke Fjällström born 1940 Vala Valley.
Sami knife made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram Signed.
Dated: 1984
Length: 29 cm
Condition: No remarks
17 500 SEK | 2021-12-29 17:05 |
17 000 SEK | 2021-12-29 17:07 |
14 500 SEK | 2021-12-29 17:03 |
10 500 SEK | 2021-12-29 13:46 |
10 000 SEK | 2021-12-29 13:17 |
8 000 SEK | 2021-12-25 20:08 |
7 800 SEK | 2021-12-21 23:36 |
5 800 SEK | 2022-04-19 10:10 |
2 400 SEK | 2021-12-21 09:04 |
1 000 SEK | 2021-12-20 20:16 |
100 SEK | Startpris |