Martin Kuorak född 1940, Jokkmokk.
Samekniv / Helhornskniv tillverkad av läder & rikligt graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: MK
Längd: 20,5 cm
Martin Kuorak All-bone knife Sami handicraft from the 20th century
Martin Kuorak born 1940, Jokkmokk.
Sami knife / All-bone knife made of leather & richly engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: MK
Length: 20.5 cm
Conditional report: No remarks
16 500 SEK | 2021-12-26 15:45 |
16 000 SEK | 2021-12-21 23:42 |
15 500 SEK | 2021-12-21 22:17 |
11 500 SEK | 2022-04-19 10:10 |
250 SEK | 2021-12-20 20:55 |
100 SEK | Startpris |