Tore Sunna född 1942, Årosjokk
Förvaringsskrin (Kisa) tillverkad av björk, läder samt rikliga inlägg av graverat & svept renhorn i stiliserad dekor.
Nyckel med låsfunktion.
Signerad: T.Sunna
Omnämnd i boken Made in Sápmi av Kurt Kihlberg, Sida 40
Längd: 21 cm
Djup: 13 cm
Höjd c.a: 8,5 cm
Konditionsrapport: Minimala sprickor i gångjärnen, Inga övriga anmärkningar
Thore Sunna Chest / Kisa Sami craft 1982
Tore Sunna born 1942, Årosjokk
Storage box (Kisa) made of birch, leather and abundant inserts of engraved & wrapped bone / horn in stylized decor.
Key with lock function.
Signed: T.Sunna
Mentioned in the book Made in Sápmi by Kurt Kihlberg, Page 40
Length: 21 cm
Depth: 13 cm
Height approx: 8.5 cm
Conditional report: Minimal cracks in the hinges, No other remarks
24 000 SEK | 2021-12-29 17:24 |
23 000 SEK | 2021-12-29 17:24 |
15 000 SEK | 2021-12-26 23:12 |
11 500 SEK | 2022-04-19 10:11 |
7 600 SEK | 2021-12-21 16:55 |
3 200 SEK | 2021-12-21 15:31 |
2 000 SEK | 2021-12-21 07:59 |
1 100 SEK | 2021-12-20 21:51 |
350 SEK | 2021-12-20 18:47 |
100 SEK | Startpris |