Anders Sunna född 1937, Årosjokk
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Omnämnd i boken Made in Sápmi av Kurt Kihlberg, Sida 49.
Höjd: 23,5 cm
Bredd: 13,5 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Anders Sunna Salt bottle Sami handicraft from the 20th century
Anders Sunna born 1937, Årosjokk
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed.
Mentioned in the book Made in Sápmi by Kurt Kihlberg, Page 49.
Height: 23,5 cm
Width: 13,5 cm
Conditional report: Minor age-based wear, No other remarks.
6 600 SEK | 2021-12-29 16:07 |
6 600 SEK | 2021-12-29 17:13 |
6 200 SEK | 2021-12-29 15:35 |
3 200 SEK | 2021-12-28 18:43 |
3 000 SEK | 2021-12-28 18:05 |
2 400 SEK | 2021-12-21 04:52 |
2 200 SEK | 2022-04-19 10:11 |
100 SEK | Startpris |