Lars Jonsson född 1952
Kassettbok utgiven år 2000 och titulerad "Dagrar" innehållandes 12 numrerade och signerade litografier
Boken och de litografiska upplagorna är nummer 6 av 366
Litografierna tryckta av John Åkerlund hos Järla Grafik på 300 grams grafiktryckspapper från Goya
Boken och litografierna är samtliga signerade av Lars Jonsson
De 12 litografierna lyder som följer:
1. Januari "Ljuset" Skata (Pica pica)
2. Februari "Vinterskiss" Talgoxe (Parus major)
3. Mars "Åter" Storspov (Numenius arquata)
4. April "Former" Ejder (Somateria mollissima)
5. Maj "Ögonblick" Svartvit flugsnappare (Ficedula hypoleuca)
6. Juni "Nära" Större strandpipare (Charadrius hiaticula)
7. Juli "Sommarnatt" Skärfläcka (Recurvirostra avosetta)
8. Augusti "Ängsligt" Ladusvala (Hirundo rustica)
9. September "Höstens färg" Rödhake (Erithacus rubecula)
10. Oktober "Dyning" Gråtrut (Larus argentatus)
11. November "Utsikt" Pilgrimsfalk (Falco peregrinus)
12. December "Min fågel" Domherre (Pyrrhula pyrrhula)
Lars Jonsson Cassette book with 12 lithographs "Dagrar" 2000
Lars Jonsson born 1952
Cassette book released 2000 and entitled "Dagrar" containing 12 numbered and signed lithographs
The book and the lithographic editions are number 6 out of 366
The lithographs printed by John Åkerlund at Järla Grafik on 300 gram graphic printing paper from Goya
The book and the lithographs are all signed by Lars Jonsson
The 12 lithographs read as follows:
1. January "The Light" Magpie (Pica pica)
2. February "Winter sketch" Great Tit (Parus major)
3. March "Again" Great Sparrow (Numenius arquata)
4. April "Former" Eider (Somateria mollissima)
5. May "Moment" Black and White Flycatcher (Ficedula hypoleuca)
6. June "Near" Larger shorebirds (Charadrius hiaticula)
7. July "Summer Night" Cutting spot (Recurvirostra avosetta)
8. August "Anxious" Barn Swallow (Hirundo rustica)
9. September "Autumn color" Robin (Erithacus rubecula)
10. October "Swell" Gray heron (Larus argentatus)
11. November "View" Peregrine Falcon (Falco peregrinus)
12. December "My Bird" Bullfinch (Pyrrhula pyrrhula)
Condition: No remarks
22 000 SEK | 2021-12-03 11:13 |
21 000 SEK | 2021-12-02 13:31 |
6 000 SEK | 2021-12-02 11:16 |
5 600 SEK | 2021-12-02 09:17 |
3 400 SEK | 2021-11-29 20:16 |
150 SEK | 2021-11-24 17:20 |
100 SEK | Startpris |