Tre av de sju dödssynderna: Tröghet, Otukt & Girighet.
Utförd under 1970-talet.
Signerad: Lindstrom
Akryl på papper uppfodrad på duk.
Mått på duk: 90 x 59 cm
Konditionsrapport: Mindre krackeleringar & färgsläpp, Inga övriga anmärkningar.
Bengt Lindström 1925-2008 Acrylic on paper
Three of the seven deadly sins: Sloth, Lust & Greed.
Made in the 1970s.
Signed: Lindstrom
Acrylic on paper mounted on canvas.
Dimensions of canvas: 90 x 59 cm
Conditional report: Minor craquelure & color losses, No other remarks.
24 000 SEK | 2021-10-22 23:43 |
23 000 SEK | 2021-10-22 22:31 |
21 000 SEK | 2021-10-31 19:00 |
10 000 SEK | 2021-10-18 21:00 |
2 000 SEK | 2021-10-18 19:46 |
100 SEK | Startpris |