Tillverkade av: Emil Hermann, Waldstetten, Tyskland.
Rokokostil med svenska importstämplar.
Bestående av kaffekanna, sockerskål & gräddsnipa.
Höjd kaffekanna: 20 cm
Höjd gräddsnipa: 9 cm
Höjd sockerskål: 11 cm
Total vikt: 670 gram
Konditionsrapport: Mindre repor, bucklor & åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar.
Coffee set 3-parts Silver Germany from the 20th century.
Made by: Emil Hermann, Waldstetten, Germany.
Rokoko-style with Swedish import stamps.
Composed of coffee pot, sugar bowl & cream jar.
Height of coffee pot: 20 cm
Height of cream jar: 9 cm
Height of sugar bowl: 11 cm
Total weight: 670 grams
Condition report: Smaller scratches, bumps & age-based wear, no other remarks.
1 900 SEK | 2018-08-03 14:07 |
1 800 SEK | 2018-07-16 21:05 |
100 SEK | Startpris |