Stelt halssmycke / halsband tillverkat av 925 sterling silver med infästa & inslipade stenar.
Stämplat: Persson Design Ab Ädelsmed Sigurd, 1988-1991, Stockholm.
Medföljer originaletui samt inköpskvitto, inköpt vid invigningen av Galleri Sigurd Persson 1991.
Diametermått c.a: 12,5 cm
Höjd smycke: 8,5 cm
Vikt: 34 gram
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, mindre repor, inga övriga anmärkningar.
Sigurd Persson 1914-2003 Necklace made of 925 sterling silver with attached & cut stones.
Stamped: Persson Design Ab Ädelsmed Sigurd, 1988-1991, Stockholm.
Supplied with original case and purchase receipt. purchased at the opening ceremony of Gallery Sigurd Persson 1991.
Diameter dimensions c.a: 12.5 cm
Height of jewelery: 8.5 cm
Weight: 34 grams
Condition report: Minor age-based wear, minor scratches, no other remarks.
100 SEK | 2018-05-22 12:50 |
100 SEK | Startpris |