21. BÜNTING, H. De monetis et mensuris sacrae scripturae

BÜNTING, H. De monetis et mensuris sacrae scripturae, das ist: eine eigentliche Ausrechnung und Beschreibung aller Müntz und Masse in heiliger Schrifft. 1589. (6) + 23 s, detta numismatiska arbete över mynten i nya testamentet ingår i Büntings världsberömda verk "Itinerarium Sacrae Scripturae : das ist, Ein Reisebuch über die gantze Heilige Schrifft [.]" som även översattes till många språk, bl.a. svenska (Jfr. He 640-641). Huvudverket ej komplett kollationerat. Sammanbundet med "Harmonia evangelistarum" av samma författare. I ett mycket gammalt skinnband, kanske samtida. Träpärmarna och inbindningen i gott skick med skinnet med betydande skador. Ett spänne saknas. Titelsidan till huvudverket med gammal lagning, sidan efter med vass reva. Inlagan fin. Ett utomordentligt intressant objekt!.

Varunr 22886

20 Juni 2021 20:09

Klubbslag23 00 SEK24 00 SEK 2 600 SEK27 00 SEK28 00 SEK29 00 SEK30 00 SEK31 00 SEK

Utrop 1500 SEK

2 600 SEK2021-06-20 16:14
2 500 SEK2021-06-14 15:00
2 000 SEK2021-06-19 21:01
1 500 SEK Startpris

Internetauktion 35,

Köpprovision 18,8% Ink.moms