BÜNTING, H. De monetis et mensuris sacrae scripturae, das ist: eine eigentliche Ausrechnung und Beschreibung aller Müntz und Masse in heiliger Schrifft. 1589. (6) + 23 s, detta numismatiska arbete över mynten i nya testamentet ingår i Büntings världsberömda verk "Itinerarium Sacrae Scripturae : das ist, Ein Reisebuch über die gantze Heilige Schrifft [.]" som även översattes till många språk, bl.a. svenska (Jfr. He 640-641). Huvudverket ej komplett kollationerat. Sammanbundet med "Harmonia evangelistarum" av samma författare. I ett mycket gammalt skinnband, kanske samtida. Träpärmarna och inbindningen i gott skick med skinnet med betydande skador. Ett spänne saknas. Titelsidan till huvudverket med gammal lagning, sidan efter med vass reva. Inlagan fin. Ett utomordentligt intressant objekt!.
2 600 SEK | 2021-06-20 16:14 |
2 500 SEK | 2021-06-14 15:00 |
2 000 SEK | 2021-06-19 21:01 |
1 500 SEK | Startpris |