JOACHIM, J.F. Das neu eröfnete Münzcabinet, darinnen merkwürdige und viele bishero noch nirgends mitgetheilte Gold- und Silbermünzen zu finden, die richtig in Kupfer abgebildet, beschrieben und erläutert werden. Del I (av 4). Nürnberg 1761. (32) + 376 s. med XLVI Tab. Band från 1700-talets slut eller 1800-talets början. Slitage på pärmarna med ändock ett trevligt exemplar. De flesta av de beskrivna mynten är från myntkabinettet i Wien.
450 SEK | 2016-10-23 17:19 |
400 SEK | 2016-10-22 23:29 |
400 SEK | Startpris |