signerad SKLH 1946, 320*220cm
HISTORIK
Age Faith-Ell, var en framstående textilformgivare och industridesigner. Hon gjorde sig tidigt ett namn utomlands och erhöll en mängd internationella utmärkelser. Hon utbildade sig på Brunsons vävskola och på Kunstgewerbschule i Wien.
Efter att ha varit textilformgivare för svenska hemslöjdsföreningar på 1930-talet blev hon under andra världskriget lärare vid Hochschule für Angewandte Kunst i Wien. Efter kriget var hon designer och instruktör vid ett textilföretag i Belfast. Age Faith-Ell fick sitt definitiva genombrott på NK 1960 med en kollektion för Eriksbergs väverier.
Finns representerad på Nationalmuseum och Die Neue Sammlung i München
41.000 SEK | 2023-07-02 14:25 |
40.000 SEK | 2023-07-02 14:24 |
18.000 SEK | 2023-07-02 09:52 |
12.000 SEK | 2023-07-02 07:41 |
9.000 SEK | 2023-07-01 21:11 |
3.800 SEK | 2023-06-29 21:08 |
3.000 SEK | 2023-06-25 01:07 |
1.100 SEK | 2023-05-30 20:44 |
400 SEK | 2023-05-29 16:04 |
100 SEK | 2023-05-25 21:25 |
100 SEK | Startpris |