Spisebord af finéret og massiv palisander med hollandsk udtræk, drejede tilspidsede ben. Sarg monteret med spændenøgle til ben på inderiden. H. 74,5, L. 148-302, B. 98 cm. Brugsspor. Plade og udtræksplader med nuanceforskel.