68. MEDALJSAMLING, AKTERSKYTT B-17

USA, Andra Världskriget. Utbildningsteken i form av silvervingar för skytt, Air Medal med presentationsask, Good Conduct Medal med originalask, EAME Campaign Medal med originalask, American Campaign Medal med originalask, World War II Victory Medal med originalask, samt bandribbor för samtliga ovanstående, air medal med dubbla eklöv, eame med fyra kampanjstjärnor. Short Snorter bestående av 19 sedlar, av vilka flertalet brustit i sammantejpningen, signerade av ett stort antal medlemmar ur 385th bomb group. Army Air Force Patch, tecken för marksman på pistol samt "Ruptured Duck" lapel pin. Proveniens: Kenneth W. Smithers, tail gunner, 385th BG, 551 BS.

Mission list:
TG 259 28-Feb-45 Kassel McNamara ? 43-38717
TG 260 1-Mar-45 Ulm McCutchen ? 43-38717
TG 264 8-Mar-45 Dortmund McCutchen ? 43-38717
TG 268 14-Mar-45 Hanover McCutchen Li'l Audrey 42-32008
TG 269 15-Mar-45 Oranienburg McCutchen Li'l Audrey 42-32008
TG 270 17-Mar-45 Bitterfeld McCutchen Li'l Audrey 42-32008
TG 272 19-Mar-45 Jena McCutchen Hit Parade, Jr. 42-38031
TG 274 21-Mar-45 Zwischenahn McCutchen ? 44-8763
TG 277 24-Mar-45 Zwischenahn McCutchen ? 43-39056
TG 278 26-Mar-45 Plauen McCutchen Ole Doodle Bug 43-38625
TG 283 4-Apr-45 Kiel McCutchen This Is It 43-38336
TG 284 5-Apr-45 Unterschlauterbach McCutchen Vat 69 42-107054
TG 285 7-Apr-45 Gustrow McCutchen This Is It 43-38336
TG 286 8-Apr-45 Hof McCutchen Patches 42-37952
TG 289 11-Apr-45 Ingolstadt McCutchen Ole-O-Oboe 42-102614
TG 290 14-Apr-45 Royan McCutchen Ole Doodle Bug 43-38625

Inköpt av nuvarande ägare via auktion i USA, utklipp från auktionstillfället samt biografi på engelska medföljer.

Varunr 241950

24 Januari 2023 18:23

Utrop 6000 SEK

3 400 SEK2023-01-11 16:36
3 200 SEK2023-01-24 17:39
600 SEK2023-01-16 21:23
450 SEK2023-01-12 10:21
400 SEK Startpris

Onlineauktion 24 Jan. 2023,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!