Skulpterad trä. Med dekor av drakar. Trepassfot. Renoverade, senare ytbehandling, avslag. (Höjd 112) Tidigare proveniens: Per Dalins samlingar. Per Dalin jobbade med biståndsprojekt åt Sida i Vietnam, och köpte asiatiska antikviteter under slutet av 1970-talet och hela 1980-talet. Samlingen innefattar mängder av keramik från 1200-talet och framåt, och även skulpturer, möbler från Sydostasien och Kina.
2 100 SEK | 2022-06-02 22:09 |
2 000 SEK | 2022-06-05 11:44 |
1 500 SEK | 2022-06-04 22:53 |
500 SEK | 2022-06-04 17:01 |
400 SEK | 2022-06-03 08:48 |
100 SEK | Startpris |