Hardwood. Med rikt skuren dekor av bl.a. fladdermöss och sköldar. Säljes demonterad. Ovanpåliggande skiva saknas. Avslag, stötmärken, slitage. (160x200)
Proveniens: Per Dalins samlingar.
Per Dalin jobbade med biståndsprojekt åt Sida i Vietnam, och köpte
asiatiska antikviteter under slutet av 1970-talet och hela 1980-talet.
Samlingen innefattar mängder av keramik från 1200-talet och framåt,
och även skulpturer, möbler från Sydostasien och Kina.
7 400 SEK | 2021-10-23 22:38 |
7 400 SEK | 2021-10-24 09:33 |
7 000 SEK | 2021-10-23 12:02 |
3 000 SEK | 2021-10-23 18:31 |
1 100 SEK | 2021-10-23 11:00 |
100 SEK | Startpris |