Tillverkad för västerländsk marknad. Skulpterad och bemålad trä. Färgslitage, fläckar. (Höjd 44)
Proveniens: Per Dalins samlingar.
Per Dalin jobbade med biståndsprojekt åt Sida i Vietnam, och köpte
asiatiska antikviteter under slutet av 1970-talet och hela 1980-talet.
Samlingen innefattar mängder av keramik från 1200-talet och framåt,
och även skulpturer, möbler från Sydostasien och Kina.
900 SEK | 2021-10-03 11:51 |
850 SEK | 2021-10-03 10:47 |
750 SEK | 2021-10-03 09:29 |
600 SEK | 2021-10-03 09:05 |
450 SEK | 2021-10-02 23:18 |
400 SEK | 2021-10-02 20:47 |
350 SEK | 2021-10-02 17:36 |
300 SEK | 2021-10-01 20:22 |
250 SEK | 2021-09-30 23:07 |
250 SEK | 2021-10-01 15:45 |
150 SEK | 2021-09-30 22:27 |
100 SEK | 2021-09-30 22:22 |
100 SEK | Startpris |