Tillverkad för västerländsk marknad. Med skuren och genombruten dekor. Förgylld samt bemålad. Bakstycke med dekor av kors. Avslag, lagningar, färgslitage, sprickor. (Höjd 104, bredd 50, djup 27)
Proveniens: Per Dalins samlingar.
Per Dalin jobbade med biståndsprojekt åt Sida i Vietnam, och köpte
asiatiska antikviteter under slutet av 1970-talet och hela 1980-talet.
Samlingen innefattar mängder av keramik från 1200-talet och framåt,
och även skulpturer, möbler från Sydostasien och Kina.
2 200 SEK | 2021-10-03 12:42 |
2 100 SEK | 2021-10-03 12:01 |
600 SEK | 2021-10-03 11:57 |
500 SEK | 2021-10-03 09:18 |
250 SEK | 2021-10-02 12:10 |
200 SEK | 2021-10-02 10:02 |
150 SEK | 2021-10-01 20:21 |
100 SEK | 2021-09-30 22:21 |
100 SEK | Startpris |