Porslin med polykrom och förgylld dekor. Föreställande svart kvinna med lejon, Kontinentalserien-Afrika. Juliane Marie-serien, märkt med krönt vågstämpel, daterad 1964. Modellnr 12118, se Royal Copenhagen 1930 Juliane Marie Collection Pl 727. Andrasortering. Höjd ca 28 cm, diameter ca 25,5 cm. Elefantsnabel med nagg, lejonets svans med tillverkningsspricka.
2 800 SEK | 2021-08-10 18:14 |
2 600 SEK | 2021-08-09 09:56 |
2 400 SEK | 2021-07-13 13:33 |
2 200 SEK | 2021-07-13 12:18 |
1 900 SEK | 2021-07-10 21:23 |
300 SEK | Startpris |