Föreställande ornament från vikingasläde. Med reliefdekor. Avslut i form drakhuvud. Gjutarstämplar Herman Bergman konstgjuteri. (Längd 61)
Tidigare proveniens familjen Nydqvist, grundare till företaget Nohab, Nydqvist & Holm AB, Trollhättan, Villa Elfhög. Sedan genom arv inom familjen.
16 000 SEK | 2020-12-06 12:14 |
15 500 SEK | 2020-12-06 12:13 |
10 000 SEK | 2020-12-06 12:07 |
8 000 SEK | 2020-12-06 11:57 |
5 400 SEK | 2020-12-05 18:09 |
4 200 SEK | 2020-12-04 15:06 |
3 800 SEK | 2020-12-04 17:55 |
3 000 SEK | 2020-12-04 16:25 |
2 600 SEK | 2020-12-04 15:41 |
1 600 SEK | 2020-12-03 14:39 |
950 SEK | 2020-12-03 10:27 |
500 SEK | 2020-12-03 09:20 |
400 SEK | 2020-12-02 22:28 |
250 SEK | 2020-12-02 21:21 |
100 SEK | Startpris |