Med blomdekor och förgyllning. Mattallrikar 34st, djupa tallrikar 17st, förrättstallrikar 18st, assietter 16st, terriner med lock 4st och bl.a. underfat samt uppläggningsfat 5st. Förgyllningsslitage, naggar. (Mattallrikarnas diameter 24,5)
Tidigare proveniens familjen Nydqvist, grundare till företaget Nohab, Nydqvist & Holm AB, Trollhättan, Villa Elfhög. Sedan genom arv inom familjen.
3 600 SEK | 2020-12-06 12:01 |
3 400 SEK | 2020-12-06 11:40 |
2 500 SEK | 2020-12-06 10:00 |
1 200 SEK | 2020-12-04 06:32 |
250 SEK | 2020-12-03 17:38 |
150 SEK | 2020-12-03 12:34 |
100 SEK | Startpris |