Kaffekoppar 8+14, kaffefat 17st, gräddkanna, sockerskål med underfat samt skål. Med handmålad dekor och förgyllning. Dekor- och förgyllningsslitage. Naggar, sprickor, några koppar med missfärgning. (Kopparnas höjd 6, diameter 7,5)
Tidigare proveniens familjen Nydqvist, grundare till företaget Nohab, Nydqvist & Holm AB, Trollhättan, Villa Elfhög. Sedan genom arv inom familjen.
1 200 SEK | 2020-12-06 11:54 |
1 100 SEK | 2020-12-06 11:50 |
500 SEK | 2020-12-03 11:01 |
350 SEK | 2020-12-03 17:35 |
100 SEK | Startpris |