Rak form. Med skuren dekor av girlanger och rosor. Krön med infälld medaljong och bemålat kvinnoporträtt. Senare glas, dekorlagningar, mindre dekorbortfall, renoverat, med senare kröndekor från empiretid. Proveniens: Skohandlare Gunnar Andersson, Ludvika. Inköpt vid auktion på Schisshyttans herrgård på 1940-talet. Sedan i arv till nuvarande ägare. (Höjd 142, bredd 52)
9 400 SEK | 2020-09-06 11:05 |
9 200 SEK | 2020-09-06 11:38 |
5 400 SEK | 2020-09-05 17:47 |
3 800 SEK | 2020-09-04 11:45 |
700 SEK | 2020-09-04 09:41 |
600 SEK | 2020-09-03 19:29 |
400 SEK | 2020-09-04 03:53 |
150 SEK | 2020-09-03 22:49 |
100 SEK | Startpris |