Orientalsk kvinde med skriftrulle og iført kimono, skåret af ben med indridsede dekorationer, krave af perlemor. Monteret på omslag af præget læder med insekter og blomster. 26 x 17 cm.
Kraftig slitage, lille stykke af kimonoen mangler forneden