Begge med andagtsbillede af den døde Kristus, det ene endvidere med række af helgener. I hjørnerne helgenbuster. Opsat på stof broderet med med guldtråd, sølvtråd og perler. 18. årh. billederne antagelig nyere. 153 x 98 og 165 x 100 cm.
Alderslitage på stof og broderi, frynser slidte.