Mässing. Med graverad dekor av figurer, text och blomslingor. En senare invändigt förgylld. En med förstärkt gångjärnsfäste. Nötningar. (Längd 13)
Proveniens: Arkitekt Sven och Marianne Trädgårdhs samlingar kulturföremål och antikviteter. Hängiven samlare under decennier och driven medlem i Nordsjärnan.
400 SEK | 2020-03-12 21:10 |
350 SEK | 2020-03-14 16:59 |
150 SEK | 2020-03-12 19:49 |
100 SEK | Startpris |