Av Per Henrik Beurling, verksam i Stockholm 1783-1806. Fodral i trä, med malakit- och porfyrimiterad bemålning. Emaljerad urtavla, märkt Beurling. Urtavlan med infattning av förgylld brons. Krönt med romersk hjälm. Pendel finns. Nyckel saknas, färgslitage, urtavla med mindre emaljbortfall. (Höjd 37, bredd 21)
2 700 SEK | 2020-03-15 11:10 |
2 600 SEK | 2020-03-15 09:53 |
2 500 SEK | 2020-03-15 09:52 |
2 200 SEK | 2020-03-14 20:42 |
2 100 SEK | 2020-03-14 15:49 |
2 000 SEK | 2020-03-13 10:53 |
1 500 SEK | 2020-03-13 09:42 |
1 000 SEK | 2020-03-12 19:07 |
750 SEK | 2020-03-12 21:32 |
100 SEK | 2020-03-12 18:28 |
100 SEK | Startpris |