Pastel og akvarel. Sign. S. Kröyer Skagen 27 juni 1907 og med dedikation "Til Nanna Sinding". Bladstørrelse 22,2 x 14,5 cm. Indrammet bag glas i forsølvet ramme.
Proveniens: Fra Nanna Sinding til dennes nevø, herfra til nuværende ejer