Olie på træ. Usigneret. Betegnet på bagsiden "Malet af L.A. Ring i Berlin 1894". 29 x 22 cm
Maleriet er udført som kopi efter "Portræt af en ung pige" malet ca. 1465-70 af Petrus Christus. Ring var på en længere rejse til Italien i 1894 og rejste om sommeren hjem for at se til sin døende moder. Hjemturen gik over Berlin, hvor han malede billedet. Det omtales i Karl Madsens artikel om L.A. Ring i "Samleren", Julen 1927 s. 13:
"Paa Hjemvejen havde Ring i Berlin malet en Kopi efter det smukke Dameportræt af Petrus Christus."
Proveniens: Grosserer Edvard Storr og hans efterkommere
14072 | 17.000 DKK | 2020-04-30 16:47 |
836 | 16.000 DKK | 2020-04-30 16:35 |
18363 | 12.000 DKK | 2020-04-30 16:26 |
4532 | 8.500 DKK | 2020-04-30 15:01 |
MADS | 5.500 DKK | 2020-04-24 10:42 |
5.000 DKK | Startpris |