Hvert stykke med liggende mandefigur omgivet af skulpturer, overflødighedshorn, fontæne m.m. Olie på lærred, usignerede. 40 x 96 cm.
Proveniens: Ejendommen "Calunda" beliggende på Frederiksberg Alle 68. Ejendommen tilhørte familien Richter. Opført 1854, og revet ned allerede i 1913, for at give plads til en beboelsesejendom. Herfra i familiens eje.
Trænger til rens, de to med kraftigt gulnet fernis, lærred løst og med reparationer, krakeleringer.